W dzisiejszych czasach wiele osób zajmujących się pozycjonowaniem stron internetowych twierdzi, że umieszczanie wpisów w katalogach to dobre rozwiązanie. W wielu sytuacjach może to być rozsądne działania, trzeba natomiast wiedzieć jakie katalogi wybierać. Aktualnie wiele darmowych katalogów jest po prostu przesiąknięta liczbą umieszczanych tam wpisów. W przypadku chęci dodania postów do katalogów należy wybierać płatne katalogi, z tego względu, że zawierają małe ilości spamu, a linki z nich wychodzące dostarczać mogą wielu pozytywnych korzyści.

To nie to samo co kiedyś …

Przy tematyce katalogowania należy wspomnieć, że była to kiedyś metoda bardzo skuteczna. Aktualnie algorytm Google drastycznie różni się od tego, który funkcjonował jeszcze kilka lat temu. Po zmianach, dokonanych w algorytmie, darmowe katalogi straciły w pozycjonowaniu na znaczeniu. Mimo wszystko zdarzają się dobre miejsca, gdzie można umieścić swoje wpisy. Należy po prostu nauczyć się analizy źródeł pozyskiwania ruchu i przewidywania czy umieszczenie swojego biznesu w katalogu przyniesie dla pozycji strony negatywny skutek.

3 Comments

 • Alek
  Posted 14 lipca, 2018 6:47 am 0Likes

  Niektórzy twierdzą że to nie działa.
  Ja jednak używam katalogowania od lat i zawsze widzę różnicę.
  Czasami skromną lub marginalną czasami znacznie większą.
  Wiadomo sporo zależy od siły katalogu.
  Jedno mogę powiedzieć, na pewno to nikomu nie zaszkodzi 🙂

 • Jenek
  Posted 25 czerwca, 2019 1:18 pm 0Likes

  Uważam, że katalogowanie nadal działa. Tylko trzeba wiedzieć co i jak!

 • Stefan
  Posted 23 lipca, 2019 6:50 am 0Likes

  Korzystałem z list najlepszych katalogów takich jak: marketsmart czy Grzegorz Minior. I wiecie co?. Jedyne wyjście to nie korzystać zlist, które zaraz “zjadą” firmy SEO a stworzyć własne, unikalne. Listy katalogów, które zawierają mało wpisów i szansa, że Twój będzie zaindeksowany rosnie 🙂

Leave a comment