Kiedy siadasz do komputera z zamiarem posurfowania po sieci, prawdopodobnie masz chęć znaleźć coś interesującego. Niestety w większości przypadku kończy się to tak, że trafiasz na całą masę śmieci, które zajmują cenne godziny, a ciągle nie znajdujesz tego, czego naprawdę szukasz. W rzeczy samej, po jakimś czasie nie pamiętasz już nawet co to takiego było. Niestety “magii” śmieciowego internetu ulegamy coraz częściej. Jak sobie z tym radzić?

Jeśli masz konkretne zainteresowania, prawdopodobnie szukasz konkretnych, związanych z nimi rzeczy – publikacji, zdjęć, artykułów, filmów. Postaraj się więc zawęzić swoje wyszukiwanie poprzez skonkretyzowanie zapytań. Jeśli znajdziesz witrynę, traktującą o interesującym Cię temacie, zapamiętaj ją i dodaj do ulubionych. Zapisz się na fora tematyczne, poświęconym Twoim ulubionym tematom. Przecież nie marnowałbyś czasu gdzieś, gdzie Ci się nie podoba, czemu więc tak chętnie marnujesz go w internecie, zajmując się tematami, które Cię nie interesują?

Bardzo złym nawykiem jest rozpoczynanie surfowania od portalu społecznościowego. Tego typu witryny to ostatnio coraz większe śmieciowiska, gdzie znaleźć to, czego naprawdę szukamy jest coraz trudniej. Lepiej dać sobie z nimi spokój i szukać na własną rękę, za to efektywniej. Marnując mniej czasu na szukanie, zyskujemy go więcej na zajęcie się tematem, gdy już znajdziemy właściwe do tego miejsce.

Działaj

Nie bójmy się także likwidować konta na portalach, które umierają, lub zmieniły swój charakter na tyle, że przestały być dla nas interesujące. Wchodzenie tam z sentymentu w niczym nie pomoże. To samo dotyczy dyskusji lub wręcz kłótni na forach tematycznych. Nie próbujmy na siłę udowodnić swoich racji – korzystajmy z internetu w taki sposób, by wyciągnąć jak najwięcej dla siebie, a porady zachować dla tych, którzy będą chcieli z nich skorzystać. Niech sami wybiorą, czy postąpią według rady kogoś, kto zna się na temacie, czy też kogoś, kto wykłóca się o swoje “racje”.

Pamiętaj

Korzystając z internetu pamiętajmy, że prędzej czy później każdą witrynę czekają zmiany. Nie przejmujmy się nimi i “płyńmy z prądem”, hołdując zasadzie, że “jak nie ta to inna”. Co jakiś czas ponawiajmy wyszukiwanie w interesującym nas temacie, by dać sobie szansę na znalezienie nowo powstałych witryn tematycznych. Segregujmy też tematy, gdyż także w przypadku internetu bałagan jest tym, co nas dekoncentruje, zmniejsza nasza wydajność i sprawia, że wszystko co robimy trwa dwa razy dłużej. A przecież własny czas należy cenić. Nawet, gdy zaglądamy do sieci, by zabić trochę czasu, nie marnujmy go na bzdury. Bo przecież tam też są ciekawe strony, do których wystarczy dotrzeć.

2 Comments

  • Jan
    Posted 25 czerwca, 2019 12:49 pm 0Likes

    Jako senior, staram się uczyć internetu od młodszych od siebie.

  • Jenefer
    Posted 23 lipca, 2019 6:40 pm 0Likes

    Największy błąd to zaczynać dzień od uruchomienia i przeglądania Social Mediów. Chcesz to robić? Zastowa sobie jako nagrodę za dobrze wykonaną pracę!

Leave a comment